Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

LG V60 - recenzja

LG zdaje się przyjmować mantrę "wóz albo przewóz". LG V60 ThinQ 5G jest nie tylko fizycznie olbrzymi, ale jest to duża gra dla LG w obliczu ostrej konkurencji ze strony Samsunga i innych. V60 jest trzecim telefonem firmy LG, wyposażonym w opcjonalny drugi wyświetlacz, który przekształca telefon w coś podobnego do składanego. Co więcej, LG stara się stanąć na straży cen, podcinając inne flagowe modele o setki dolarów. Rezultat? Nowy telefon, który trzyma się starych pomysłów przy jednoczesnym przesuwaniu paska - nawet jeśli tylko trochę.

LG V60 jest zwycięzcą Android Authority's Best of Android: Mid-2020 Audio Award. V60 zabrał do domu nagrodę dzięki wspaniałym funkcjom audio, które oferuje, w tym Quad DAC i coraz bardziej nieuchwytne gniazdo słuchawkowe.

Jest to typowa pora roku, kiedy LG ogłasza swoje telefony z serii G, które bezpośrednio konkurują z serią Galaxy S Samsunga i Huawei z serii P. Zamiast tego, LG odświeżyło swoją medialną serię V miesiąc wcześniej niż zwykle. LG pozostała obojętna na losy serii G, choć pogłoski sugerują, że jest obniżona z pełnego statusu flagowego lub nawet całkowicie opuszczony.

Niezależnie od losu G, V60 stoi w obliczu poważnej konkurencji. Samsung trio telefonów Galaxy S20 to potężne, zorientowane na aparat fotograficzny bestie. I choć nadal możemy mieć pewne wątpliwości co do Pixel 4 i Pixel 4 XL, telefony Google nadal oferują najlepsze ogólne wyniki kamer. LG ma również do czynienia z dobrze wykonaną przez Apple iPhone'a serii 11, Huawei'a serii P40 i Motoroli podobno powrót do flagowej przestrzeni.

Opcjonalne akcesorium Dual Screen, które pozwala V60 zaoferować niektóre z zalet składanego telefonu, zdecydowanie pomaga wyróżnić się na tle konkurencji. Czy to wystarczy, aby przekonać nabywców LG jest drogą do sukcesu?

Projektowanie: Zmiana rzeczy.

LG przez kilka lat recyklingowało swoje konserwatywne projekty. Na przykład G7 i G8 oraz V40 i V50 przez lata były prawie identycznymi urządzeniami. Na szczęście, w tym roku firma LG dokonała kilku mile widzianych aktualizacji w swoim języku projektowania. Podczas gdy V60 przenosi wiele podstawowych elementów sprzętowych ze swoich poprzedników, nosi co najmniej kilka nowych ubrań.

V60 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i niebieskiej. Tam gdzie biały model ma srebrne akcenty, niebieski wariant ma miedziane akcenty. Oba są udoskonalone w stosunku do litej czerni/niebieskiego V40 i V50. W szczególności, niebieski i miedziany model ma przystojny wygląd, który nadaje mu pewną osobowość. Czasami odrobina osobowości przechodzi długą drogę.

LG poszła z podejściem do szklanej kanapki. Przedni i tylny panel są wykonane z litego szkła i są oddzielone metalową ramą. Na naszej białej recenzji, metal jest goły i posiada polerowaną fazę, która zatrzymuje światło. Jest to trochę Phone Design 2016, ale myślę, że jest elegancki w swojej prostocie. Białe szkło jest wielobarwne i ma niebieskawy, zimowy odlew. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości materiałów i sposobu ich montażu. Jest to wysokiej jakości element okucia.


Mam nadzieję, że lubisz duże telefony: V60 jest wyższy i szerszy niż gotowy, duży S20 Ultra.

Mam nadzieję, że lubisz duże telefony, bo LG V60 jest absolutnie gargantuiczny. Jest zauważalnie wyższy i szerszy niż dotychczasowy Samsung Galaxy S20 Ultra. Jest tu gracja oszczędzania: V60 waży 6g mniej niż ważąca S20 Ultra, a to jest oczywiste, gdy trzymasz je obok siebie. To może nie jest dużo, ale to coś. W przeciwnym razie, V60 to garść. Po włożeniu do akcesorium Dual Screen, V60 graniczy z rozmiarem mini laptopa. Nieporęczny to słowo, którego bym użył, żeby go opisać.

Robiąc szybki obrót wokół sprzętu, V60 zakrywa podstawy, a następnie niektóre z nich. Przednia szyba jest prawie idealnie płaska i posiada tylko najmniejszy łuk w miejscu, w którym wpina się w metalową ramę. Tylna szyba jest znacznie bardziej zaokrąglona wzdłuż krawędzi. Masz oddzielne przyciski głośności na lewej krawędzi, jak również dedykowany przycisk Google Assistant. Blokada ekranu / przycisk zasilania znajduje się na prawej krawędzi. Wszystkie cztery klawisze oferują doskonałą podróż i informację zwrotną. Na górze znajduje się kombi karty SIM / microSD taca, a na dole znajduje się port USB-C, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i głośnik uruchamiany w dół.

Jeśli jest jeszcze jedna ostatnia rzecz w sprzęcie, którą doceniam, to jest to moduł kamery. Zamiast wklejać duży brzydki kwadrat na tylny panel, LG utrzymała poziomą linię obiektywów biegnącą z boku na bok. Tam, gdzie kamery były ustawione w jednej płaszczyźnie na V40 i V50, moduł jest lekko podniesiony na V60. Jest on o wiele bardziej gustowny i elegancki niż skazy na tylnych ścianach S20, iPhone'a 11, P40 i Pixela 4.

Wreszcie, telefon posiada stopień ochrony przed wodą i zanieczyszczeniami IP68.

Urządzenie LG V60 może nie podpalać świata designu, ale nie jest też obudowane zimną wodą.

Wyświetlacz: Podwójna przyjemność

W przeciwieństwie do konkurencji, wyświetlacz V60 nie wykorzystuje żadnych nowych, wymyślnych technologii. Nie znajdziesz w nim wysokiej częstotliwości odświeżania, ani nawet rozdzielczości Quad HD. Ponadto, 6,8-calowy wyświetlacz V60 posiada rozdzielczość Full HD+ na poziomie 2,460 na 1,080 pikseli i współczynnik proporcji obrazu 20,5:9. Gęstość pikseli wynosi zaledwie 395ppi, co jest zdecydowanie niższe niż ~540ppi w serii S20. Standardowa częstotliwość odświeżania zaskakuje mnie bardziej niż rozdzielczość. Dzięki Google, OnePlus, Samsungowi i innym producentom stosującym panele 90Hz i 120Hz, ekran 60Hz w V60 jest dość sztywny. Mimo to, nadal jest to dobry ekran.

LG zawsze robiła dobre ekrany i nie mam żadnych prawdziwych skarg na panel V60. (Okay, z wyjątkiem ramek.) Piksele są na tyle duże, że poszczególne piksele pozostają ukryte nawet po dokładnym zbadaniu. Dokładność kolorów wygląda na towar, co oznacza, że białe wyglądają na białe, a kolory na bogate. Pochylenie telefonu pod kątem powoduje tylko najmniejsze przesunięcie niebieskiego koloru.

Ekran S20 wygląda bardziej błyskotliwie niż V60, gdy są one trzymane obok siebie.

LG twierdzi, że ekran pompuje 500 nitów, jeśli chodzi o jasność. Z pewnością jest na tyle jasny, że można go używać na zewnątrz, pod słonecznym niebem. Ekran S20 wygląda jednak bardziej olśniewająco, gdy są one trzymane obok siebie.

Dziwne, że LG poszła z nacięciem na łzę, żeby zrobić miejsce dla kamery selfie. Nacięcia stały się przestarzałym wyborem projektowym i wolałbym zobaczyć wycięcie na dziurkę w aparacie. Co więcej, nowe oprogramowanie drugiego ekranu LG, które pozwala dostosować kolory tła paska powiadomień (a tym samym wymazać wycięcie) nie działa, gdy telefon jest ustawiony na Dark Mode. Taki wybór oznacza, że nacięcie jest zawsze widoczne w trybie Dark Mode. C'mon LG.

Panel wyświetlacza Dual Screen jest identyczny z ekranem głównym. LG ma ten sam rozmiar, rozdzielczość i proporcje obrazu, aby zapewnić spójne wrażenia w obu przypadkach. Zachowuje nawet nacięcie, mimo że na Dual Screen nie ma kamery (co to jest?). Co ważne, balans kolorów jest taki sam. Nie było go w starszych wersjach Dual Screena, co oznacza, że biali nie pasowali do siebie. Tym razem wokół, tak. To dobrze.

Zgodnie z oczekiwaniami, można kontrolować prawie każdy aspekt ekranu, w tym tryb nocny, filtrowanie niebieskiego światła, jasność i wiele innych.

 

Prędkość
Zgodnie z oczekiwaniami sztandarowego modelu na rok 2020, LG V60 jest zasilany przez procesor Qualcomm Snapdragon 865 z 8 GB pamięci RAM. To mniej pamięci niż w przypadku S20 Ultra, ale na równi z wieloma innymi okrętami flagowymi w kosmosie. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, telefon czuje się szybki i wydajny. Z łatwością radzi sobie z zadaniami i nigdy nie czuł się uwięziony ani powolny. Jeśli chodzi o benchmarki, wyniki okazały się być nieco dziwne. Na przykład, z łatwością pokonał on S20 Ultra w GeekBench, ale pozostał w tyle w 3DMark. V60 pasował do wyników S20 w GFXBench. Podsumowując, nie sądzę, abyś miał jakieś problemy z wydajnością.

To żyje!
LG nadało priorytet żywotności baterii, i to pokazuje. Ogniwo zasilające o pojemności 5.000 mAh w środku zapewnia wyjątkową żywotność baterii. Dzienny czas pracy na ekranie z łatwością przekroczył 5 godzin w ciągu tygodnia, a nawet osiągnął 8 godzin w ciągu dwóch pełnych dni. Nasz test wydajności baterii Speed Test G, który symuluje, jak telefon radzi sobie z maksymalną wydajnością procesora z ekranem ustawionym na 200 nitów, również pokazał 5 godzin pracy na baterii. To sprawia, że S20 Ultra jest lepszy o około 10 minut. W czasie pracy z telefonem nigdy nie miałem problemów z wydajnością baterii. W rzeczywistości, bateria może być najlepszą cechą V60.


Jeśli chodzi o ładowanie, to obsługuje szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe. Dołączona ładowarka o mocy 25W szybko pompuje telefon pełen soku. Wychodząc od zera, osiągnęła 27% po 15 minutach, 52% po 30 minutach i 100% po 92 minutach. To nie jest najszybciej ładujący się telefon w historii, ale nie powinien być podłączany zbyt często.

Podwójny ekran: Ciężki, utrudniony

Sam, Dual Screen wygląda prawie jak telefon. Czarna szyba zakrywa przód, choć nie jest to prawdziwy wyświetlacz. Wąska monochromatyczna szyba w górnej części pokazuje czas, pogodę i powiadomienia. Szyba jest zamknięta w plastikowej, miękkiej w dotyku ramce. Musisz włożyć telefon do obudowy w pozycji pionowej, aby połączyć się ze złączem USB-C wewnątrz obudowy, a następnie mocno wcisnąć telefon. Smukłe wycięcie z tyłu pozwala zerkać na matrycę aparatu. Rzeczywisty drugi wyświetlacz znajduje się w środku.

Zawias przesuwa się o 360 stopni, dzięki czemu Dual Screen owija się na całej długości. Dual Screen nie ma problemu z podparciem się, dzięki czemu V60 może siedzieć jak laptop lub stać jak namiot. Po lewej stronie znajdują się plastikowe koncentratory, które umożliwiają aktywację głośności i asystenta, a duże wycięcia na dole pozwalają na podłączenie słuchawek i słyszenie głośnika. Prawa strona telefonu jest odsłonięta.

LG V60 z podwójnym ekranem nie jest najbardziej eleganckim rozwiązaniem.

Port USB-C telefonu jest niedostępny, gdy znajduje się na podwójnym ekranie. Zamiast tego LG zainstalowało na zewnątrz obudowy złącze magnetyczne podobne do MagSafe. Adapter dołączony do Dual Screen znajduje się na końcu kabla ładującego USB-C i jest przymocowany do dolnej części obudowy magnetycznie w celu ładowania. Jest to straszne rozwiązanie. Na pewno wiele osób straci adapter. Przejście przez USB-C ma dla nas większy sens. Dzięki Bogu telefon może ładować się bezprzewodowo podczas noszenia Dual Screen.

Razem, V60 i Dual Screen ważą niesamowite 351 g - ponad trzy czwarte funta. Łączona paczka jest znacznie większa i cięższa niż jakikolwiek inny telefon, z którego kiedykolwiek korzystałem. To naprawdę irytujące nosić go w kieszeni. To nie jest dla twoich obcisłych jeansów. W rzeczywistości, jest to tak uciążliwe, że martwię się, że wiele osób zrezygnuje z Dual Screena ze względu na użyteczność.

Podwójny ekran jest kontrolowany przez pływający widżet na ekranie głównym. Stuknij go, aby uzyskać dostęp do różnych funkcji Podwójnego ekranu. Drugi ekran można również włączyć za pomocą szybkich ustawień.

Domyślnie Dual Screen działa jako oddzielny ekran główny z własną stacją dokującą aplikacje na dole. Możesz otworzyć dowolną aplikację na drugim ekranie, niezależnie od tego, co robisz z ekranem głównym. Możesz również: wybrać domyślną aplikację do uruchamiania po włączeniu Dual Screen, przesunąć ekran główny na Dual Screen, uśpić główny ekran lub zamienić się ekranami.

Kilka dodatkowych opcji staje się dostępnych wewnątrz aplikacji. Na przykład, można otworzyć szeroki widok, który rozciąga aplikację na oba ekrany. Pamiętaj, że zawias oddziela ekrany o pół cala i jest dość brzydki, jak na środek aplikacji. Co więcej, nie wszystkie aplikacje obsługują ten widok. Na szczęście od zeszłego roku LG poprawiło tę listę, a podstawowe aplikacje Google (Chrome, Gmail, Maps, Photos, YouTube) są obsługiwane. Większość innych aplikacji nie obsługuje szerokiego widoku, co jest poważną wadą.

Oto najgorsza część. Tylko jedna aplikacja działa w tym samym czasie na Dual Screen. I nie można przeciągnąć i upuścić aplikacji (lub treści z aplikacji) na jednym ekranie na drugi. Galaxy Fold może działać do trzech aplikacji jednocześnie i pozwala na przenoszenie treści tam i z powrotem.

 

LG zainstalowało aplikację Game Launcher, która służy jako dom dla Twoich gier. Tutaj możesz korzystać z LG Game Pad podczas grania w obsługiwane gry. Ekran główny zamienia się w kontroler do zarządzania akcją na drugim ekranie. Co więcej, możesz w pełni dostosować pad do swoich potrzeb, a nawet stworzyć swój własny.

V60 z podwójnym ekranem nie do końca robi to, co chciałem lub miałem nadzieję, że tak będzie.

W czasie testowania telefonu, największą zaletą Dual Screen było po prostu posiadanie dwóch pełnoekranowych aplikacji obok siebie. Mogłem uruchomić Slack'a na jednej i przeglądać sieć w drugiej.

Drugi wyświetlacz LG V60 otwarty w dłoni od przodu 2

Ogólnie rzecz biorąc, V60 nie do końca robi to, co chciałem lub miałem nadzieję, że to zrobi, czyli otworzy się i da mi większą, pojedynczą przestrzeń, na której można grać i tworzyć. Zamiast tego, zapewnia dwie oddzielne przestrzenie, które nie będą wchodzić w interakcję między sobą.

Kamera: Brakująca optyka

Jeśli jest jedna funkcja flagowy telefon trzeba excel at, to jest aparat. Konkurencja między Apple, Google, Huawei, LG i Samsung jest ostra, jeśli chodzi o obrazowanie. "Po prostu dobrze" nie jest wystarczająco dobre dla nabywców flagowych telefonów. V60 nie do końca dorównuje swoim konkurentom, ale jest bliżej niż kiedykolwiek.

LG dokonała w tym roku interesującej zmiany. Na chwilę ograniczono serię G do dwóch tylnych kamer, natomiast seria V dodała trzecią dla ultraszerokiej, normalnej i teleobiektywowej konfiguracji. W aparacie V60 zrezygnowano jednak z teleobiektywu optycznego i zamiast tego oparto się na cyfrowym powiększeniu głównego sensora. Jest to ciekawa zmiana w czasie, gdy konkurencja wprowadza peryskopowe teleobiektywy dla jeszcze lepszej optyki.


Główny czujnik V60 rejestruje obrazy 64MP przy f/1,8. Rozmiar piksela wynosi 0,8 mikrona, a kamera oferuje pole widzenia 78 stopni. Ten czujnik rejestruje obraz o rozdzielczości do 16MP. LG mówi, że obsługuje on zoom od 2x do 10x. Ultra-szeroka kamera posiada czujnik 13MP przy f/1,9 z 1 mikronowym polem widzenia i 117-stopniowy FoV. Delta między głównym sensorem a ultraszerokim jest ogromna, co można zauważyć podczas powiększania i zmniejszania obrazu podczas korzystania z aparatu. Oba te elementy są wspomagane przez czujnik czasu lotu, który generuje informacje o głębokości.

Zdjęcia, które zrobiłem z LG V60 wyglądają dobrze, ale nie są wyjątkowe.

Zdjęcia, które zrobiłem z LG V60 wyglądają dobrze, ale nie są wyjątkowe. Balans bieli był prawie zawsze dokładny, ale ekspozycja była niespójna. Telefon miał problemy z korzystaniem z HDR. Na zdjęciach pomnika widać, że drzewo jest prześwietlone, a wiele szczegółów w kubku jest stracone do ciemności. Miałam nadzieję na lepsze. Zauważyłem też sporo wyostrzeń zastosowanych do zdjęć, co prowadzi do nieco hałaśliwego wyglądu. Zdjęcia ludzi wyglądają solidnie, w większości przypadków. Bokeh w ujęciach portretowych jest przyzwoity, z ostrym reliefem pomiędzy podmiotem a tłem.

 

Tak bardzo jak lubię ultraszerokokątne kamery, tak i ja byłem trochę zawiedziony wynikami V60. FoV 117-stopniowy prowadzi do bardzo widocznych zniekształceń optycznych. Spodziewałem się, że niektóre z nich zobaczę, ale na niektórych zdjęciach jest to zbyt silny efekt. Zoom działa dość dobrze. Pamiętaj, że nie ma tu żadnego zoomu optycznego, wszystko jest zarządzane za pomocą programowego kadrowania cyfrowego. Czujnik o wysokiej rozdzielczości pomaga utrzymać zdjęcia dość szczegółowe i ostre podczas powiększania, ale na powiększonych zdjęciach można dostrzec pewne szumy.

Kamera selfie robi zdjęcia o rozdzielczości 10 MP przy f/1,9. Pole widzenia jest dość wąskie przy 72,5 stopniach. Oznacza to, że nie jest to kamera typu selfie szerokokątna. Mimo to, obrazy są czyste, ostre i odpowiednio ogniskowane. Zdjęcia portretowe są nieco hałaśliwe, ale i tak doskonale akceptowalne.

Na froncie wideo, V60 jest w stanie nagrać 8K wideo z prędkością 24 klatek na sekundę. LG mówi, że ilość klatek na sekundę może faktycznie wynosić 25 lub 26, ale ma to zapewnić, że średnia wynosi 24. Bez telewizora lub monitora 8K nie jesteśmy w stanie ocenić, jak dobra jest jakość. Natomiast materiał 4K 60 klatek na sekundę, który nakręciłem, wygląda świetnie.

Teraz posłuchaj tego: LG nadal jest jednym z najlepszych producentów telefonów, jeśli chodzi o audio. Musimy nagrodzić LG oklaskami za udostępnienie w swoich telefonach gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Już samo to może sprawić, że LG będzie warte rozważenia. Ale LG idzie o krok dalej. V60 niesie ze sobą quadowy przetwornik cyfrowo-analogowy, który pokochaliśmy do przetwarzania dźwięku, a rezultatem jest doskonały dźwięk, jeśli chodzi o odtwarzanie mediów. Do tego dochodzi jeszcze przechwytywanie dźwięku. V60 ma cztery mikrofony, które potrafią nagrywać krystalicznie czysty dźwięk. Jedną z cech naprawdę doceniamy: Dźwięk może być skutecznie "powiększany" wraz z obiektywem, gdy nagrywasz film, co oznacza, że centrum dźwięku znajduje się na Twoim obiekcie. Rezultaty są namacalne. LG z łatwością pokonuje konkurencję w dziedzinie audio.

Głośniki stereo są często uderzane lub chybiają na okrętach flagowych, ale LG wybiła je z parku. Łącząc moc wyjściową ze słuchawki i dolnego głośnika, V60 zapewnia ostry, mocny dźwięk, który można podkręcić. Jest to najlepiej brzmiący telefon, jaki słyszałem w tym roku.

Podsumowanie:

Jeśli cenisz sobie typowe zalety LG, to V60 może Ci się przydać. LG wykonało kawał dobrej roboty, szczególnie w zakresie sprzętu, dźwięku i żywotności baterii. V60 jest mistrzem baterii do pobicia w tym momencie. Co więcej, opcjonalny Dual Screen dodaje pewną dozę funkcjonalności, choć być może nie tak bardzo jak prawdziwe składane, takie jak Samsung Galaxy Fold.

Z drugiej strony, niektóre aspekty telefonu rozczarowują. Aparat jest dość dobry, a mimo to udaje się nie nadążyć za tym, co dostarczają konkurencyjne telefony. Być może bardziej cholernie, aparat nie oferuje żadnych wyróżniających się cech lub funkcjonalności. Następnie jest wyświetlacz. Chociaż jest to w porządku Full HD+ panel, nie oferuje rozdzielczości lub odświeżania dostępne w konkurencyjnych modelach, że niektórzy konsumenci mogą sosnowy po. Na koniec, oprogramowanie czasami wydaje się dziecinnie proste i może przydać się do zwiększenia wyrafinowania.

Dla niezbyt wybrednego nabywcy, niska cena i żywotność gwiezdnej baterii może być wystarczającym powodem, aby wskoczyć na V60. Dla tych, którzy szukają tego małego dodatku, LG V60 ThinQ może zostawić chcesz.