Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

LG V60 Dual Screen - recenzja


Nawet bez drugiego ekranu, najnowszy telefon LG oferuje dużo

LG planuje odświeżenie swojego kolejnego głównego nurtu smartfonu, ale zanim tam dotrze, firma zdecydowała się wydać kolejny wpis w swojej specyfikacji serii V, V60 ThinQ. Dzięki zaawansowanemu, ręcznemu sterowaniu kamerą, gniazdku słuchawkowemu hi-fi i najwyższej klasy specyfikacjom, telefony te zawsze były nastawione na entuzjastów techniki.

W tym roku, LG podcina Samsung Galaxy S20 - Android standardowy nośnik na 2020 rok - w cenie, jednocześnie starając się wcisnąć wiele aktualizacji do V60. Ma procesor Snapdragon 865 z łącznością 5G i jest w stanie nagrywać wideo 8K. Możesz wyposażyć V60 w drugi wyświetlacz (z opcjonalną obudową Dual Screen) dla bezkonkurencyjnej wielozadaniowości. Microsoft Surface Duo ma pojawić się jeszcze w tym roku, i będzie pchać do przodu koncepcję telefonu z dwoma wyświetlaczami, ale LG jest już na trzeciej próbie z V60.

W V60 brakuje niektórych funkcji, które są coraz bardziej powszechne na "flagowych" urządzeniach Android w 2020 roku. Nie ma płynnego wyświetlacza 90Hz lub 120Hz; zamiast tego LG trzyma się tradycyjnego, nie wypełniającego panelu 60Hz. Jego ramki są wyraźnie widoczne i grubsze niż w przypadku Samsunga czy OnePlusa. Ponieważ inne urządzenia high-endowe przenoszą do 12 GB pamięci RAM (i więcej), LG jest nieco konserwatywne z 8 GB pamięci. I mimo ciągłego udoskonalania, akcesorium Dual Screen nigdy tak naprawdę nie odblokowuje swojego pełnego potencjału: dużym atutem sprzedaży jest wciąż ta podstawowa, podstawowa zdolność do uruchamiania różnych aplikacji obok siebie w tym samym czasie. Jednak cechy charakterystyczne LG - dobry aparat fotograficzny, błogie brzmienie słuchawek i najwyższa wydajność - są nadal obecne w V60. Cena jest trochę rozproszona, a sam telefon kosztuje 800 dolarów (T-Mobile) lub około 900 dolarów z Dual Screen na Verizon i AT&T. Tak czy inaczej, wchodzisz pod cenę naklejki S20's $999.

V60 robi tak wiele (podwójnie, jeśli dostaniesz go z Dual Screen), że w próżni trudno nie być pod wrażeniem. Żywotność baterii jest zdumiewająca, i jest to doskonały wybór dla typu osoby, która będzie korzystać z każdej sztuczki ten telefon ma w swoim arsenale. Jeśli to nie ty, to jest wystarczająco dużo powodów, aby spojrzeć na Samsung lub OnePlus zamiast.

Uczciwe ostrzeżenie: nawet osoby zaznajomione z przeszłymi wysiłkami LG będą zaskoczone rozmiarem V60. To duży telefon. Mając 6,67 cala wysokości i 3,06 cala szerokości, jest w jakiś sposób większy niż Galaxy S20 Ultra i nie zwraca uwagi na ergonomię. Możliwe jest używanie V60 jedną ręką, ale jest to nierozsądne ćwiczenie w gimnastyce palcami i regulacji uchwytu. Fazowane aluminiowe szyny zapewniają pewny chwyt telefonu, który ma płaski ekran o przekątnej 6,8 cala i pochylone szkło z tyłu. Przełączniki głośności i nierejestrowalny przycisk skrótu Google Assistant zajmują lewą stronę, a przycisk zasilania po prawej. V60 jest wyposażony w 128 GB pamięci masowej, ale obsługuje rozszerzenie microSD.

Na dole znajduje się głośnik (który podwaja się wraz ze słuchawką do wyjścia stereo), port USB-C oraz gniazdo słuchawkowe, które nadal zawiera doskonały 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy LG do odtwarzania muzyki klasy audiofilskiej - jeśli posiadasz odpowiednie słuchawki, aby w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia. LG zdobywa moje uznanie zarówno za to, że utrzymuje gniazdo, jak i za to, że zapewnia wrażenia słuchowe, które mogą konkurować z dedykowanymi odtwarzaczami hi-fi audio. Słuchanie utworów hi-res w Amazon Music HD ze słuchawkami Sennheiser sprawiło, że doceniam dążenie LG do zachowania gniazda słuchawkowego nawet wtedy, gdy wszyscy inni się do niego zbliżyli.


V60 jest dostępny w kolorze białym (ze srebrnymi krawędziami) lub granatowym, który ma złotą ramkę. Dla mnie nie ma o czym dyskutować: niebieski V60 jest ogłuszaczem telefonu. Biały natomiast jest niezapomniany. LG używa na wyświetlaczu optycznego skanera odcisków palców w V60, a mój wskaźnik sukcesu był mieszany, niespójny i gorszy niż czytniki, których używałem w telefonach Samsung i OnePlus. Jest to jeden z tych przypadków, w których brakuje mi starych, bardziej niezawodnych tylnych czujników odcisków palców. (V60 nie ma odpowiednika Face ID, jak G8 ThinQ).

Wyświetlacz V60 to ładny panel OLED 2460 x 1080 z maleńkim nacięciem na łzę, w którym znajduje się kamera skierowana do przodu. Jak wspomniałem wcześniej, LG nie udało się ogolić ramek w takim samym stopniu jak innym firmom. Niektóre z nich uznają czarne obrzeża za brzydkie, inne będą wdzięczne za uniknięcie przypadkowego naciśnięcia - okazjonalna frustracja, która dotyka zakrzywionych ekranów z ledwie znajdującymi się tam ramkami. Jasność, żywość kolorów, kontrast i kąty widzenia są całkowicie zadowalające, jeśli szczebel lub dwa poniżej najlepszych wyświetlaczy telefonów Samsung.


Jednak brak płynnej jak masło częstotliwości odświeżania 90Hz lub 120Hz jest zauważalny i staje się jeszcze bardziej oczywisty po przełączeniu V60 na coś takiego jak Galaxy S20 lub Pixel 4 XL. Nie każdego to będzie obchodziło i myślę, że LG dokonała tego kompromisu częściowo dlatego, że jazda dwoma wyświetlaczami przy 90Hz lub 1440p stanowiłaby wyzwanie. Mimo to chciałbym, aby ta opcja istniała przynajmniej w przypadku głównego telefonu. Dla mnie jest to najbardziej rażący minus V60 w porównaniu z jego konkurencją 2020. Oferuje on mnóstwo mocy, ale czuje się wstrzymany - jakby nie do końca dostał całą listę kontrolną modernizacji - przez to samo przewijanie, jak zawsze.

Więc ekran jest trochę rozczarowany, ale jest w tym wszystkim trochę dobra. Ograniczenie wyświetlania do 60Hz i niewielkiej rozdzielczości w połączeniu z potężną baterią 5,000mAh pomaga V60 osiągnąć fantastyczną żywotność baterii. Byłem w stanie utrzymać V60 w dobrej kondycji przez drugi dzień częstego użytkowania. Ta wytrzymałość ma zastosowanie tylko w przypadku korzystania z telefonu samodzielnie, jednak, ponieważ włączenie obudowy Dual Screen ograniczy żywotność baterii o 20 do 30 procent.


W całym moim okresie recenzji chipset Snapdragon 865 działał bez zarzutu, a V60 przeżuwał każde zadanie, które na niego rzuciłem. Obsługiwane jest Wi-Fi 6, a V60 może pobierać dane 5G w T-Mobile i AT&T, choć tylko Verizon sprzedaje wersję, która działa z ultra szybką (ale bardzo ograniczoną) falą 5G.


Każde inteligentne urządzenie wymaga teraz od Ciebie zgody na szereg warunków, zanim będziesz mógł z niego korzystać - umów, których tak naprawdę nikt nie czyta. Nie jesteśmy w stanie przeczytać i przeanalizować każdej z tych umów. Ale zaczęliśmy dokładnie liczyć, ile razy trzeba uderzyć "zgodzić się" na korzystanie z urządzeń, kiedy je przeglądamy, ponieważ są to umowy, których większość ludzi nie czyta i zdecydowanie nie może negocjować.

Podobnie jak G8x, Dual Screen w V60 łączy się przez USB-C. W dolnej części obudowy znajduje się mały adapter magnetyczny, który można podłączyć do ładowania, gdy jest włączony, choć szybsze ładowanie bezprzewodowe jest wygodniejszą opcją w tym przypadku. Ekran dodatkowy jest dokładnie taki sam jak ekran główny, o tej samej rozdzielczości i nawet z wycięciem nacięcia. (Jest to dosłownie ta sama część panelu, która jak mówi LG pomaga obniżyć koszty i zachować jednolitość kolorów).

Najczęstszym przypadkiem użycia Dual Screen jest najprostszy: dwie aplikacje na raz. Możesz rozmawiać z kolegami przez Zoom na jednym ekranie i patrzeć na słodkie zwierzęta domowe na Instagram z drugiej strony. Chcesz przeglądać Twitter podczas oglądania Netflix, YouTube lub Prime Video? Masz na to ochotę. Kiedy już wszyscy będziemy mogli ponownie wyjść na zewnątrz, wiem, że V60 pozwoli na łatwe obserwowanie mojego Ubera lub Lyft podczas pisania wiadomości e-mail w tym samym czasie. A to pozwoli na łatwe słuchanie muzyki na YouTube podczas robienia czegoś innego na wyświetlaczu głównym. To wszystko jest wprawdzie zbędne, ale i tak czasami bardzo podoba mi się ta elastyczność.


LG optymalizuje niektóre z własnych aplikacji dla Dual Screen. Gdy robisz zdjęcie aparatem i stukasz, aby je zobaczyć, pojawia się ono na wyświetlaczu dodatkowym, dzięki czemu aplikacja aparatu pozostaje otwarta i gotowa na więcej zdjęć. Z V60 można korzystać jak z mini laptopa lub przenośnej konsoli do gier, a cały dolny wyświetlacz służy jako klawiatura lub gamepad. Możesz także rozciągnąć niewielką liczbę aplikacji (w tym niektóre z Google, takie jak Mapy, Gmail i Chrome) na oba ekrany jednocześnie, ale nigdy nie uważałem tego za bardzo przydatne. Luka w środku jest zbyt trudna do zignorowania. LG, teraz na swoim trzecim wydaniu Dual Screen, nie zrobił wiele postępów i pozostawia Microsoft duże otwarcie, aby przyjść i pokazać wszystkim, co urządzenie z systemem Android z dwoma wyświetlaczami może być naprawdę. Ale pamiętaj, że zawsze możesz po prostu odłączyć grubą, ciężką obudowę Dual Screen, gdy nie potrzebujesz tych wielozadaniowych uprawnień. Przypuszczam, że punkty za wszechstronność.


Tylny system dwóch kamer zapewnia dobre rezultaty, a główny sensor 64MP (pikseli z binu do 16MP) jest w stanie uchwycić wiele dynamicznych zakresów i szczegółów. LG wybiła się z trendu ultraszerokopasmowego, więc do tego właśnie służy druga kamera 13MP. Podobnie jak w przypadku normy, jest ona nieco łagodniejsza niż główna. Trzeci "obiektyw" to po prostu czujnik czasu lotu dla danych głębi ostrości, więc V60 nie ma w swoim repertuarze żadnego obiektywu portretowego ani z zoomem optycznym. Byłem jednak bardzo zadowolony z przetwarzania kolorów, przyjemnej głębi ostrości i ogólnej wydajności aparatu LG. W tym roku firma korzysta z większego przetwornika, co tłumaczy niektóre z tych ulepszeń. Jeśli V60 ma jedną słabą stronę, to jest to tryb nocny, który nie spełnia poprzeczki, jaką ustawiły Apple, Google i Huawei. Nagrywanie wideo jest również solidne - LG daje więcej ręcznej kontroli nad ustawieniami i bitrate niż większość telefonów z systemem Android - choć 8K jest po prostu głupi overkill w tej chwili. Nie można nawet edytować nagrań 8K na urządzeniu, więc co ci to mówi? Trzymaj się z 4K lub 1080p, a V60 nadal jest doskonały, drugi tylko do Apple w jakości wideo.

 

Zawsze można liczyć na to, że LG rzuci w jedną bardzo dziwną funkcję aparatu, a tym razem są to zdjęcia 3D. Jeśli kiedykolwiek widziałeś jedno z nich na Facebooku, wiesz czego się spodziewać. Pstrykasz ujęcie, a V60 wykorzystuje informacje o głębi, aby stworzyć iluzję, że skupiony obiekt przesuwa się w miarę przesuwania telefonu. Zrobiłem jak dwa z nich, a następnie całkowicie zignorowałem zdjęcia 3D. Przyjemniejszym, ważniejszym akcentem w aparacie jest to, że w większości warunków oświetleniowych wizjer jest wyświetlany z prędkością 60fps. Tak naprawdę nie przynosi to żadnych korzyści, ale teraz, gdy mam już dobry gust, chcę, aby ta płynność była uzyskiwana z aparatu w każdym innym telefonie.

Oprogramowanie LG pozostaje niechlujną, mieszaną torbą. Niektóre z nich są dobre, jak na przykład doskonała aplikacja do aparatu, która posiada wszystkie ręczne elementy sterujące i pomocne narzędzia, takie jak regulacja ostrości. Aplikacja do rejestratora audio jest również najlepsza w swojej klasie. Miałem nawet dobre doświadczenia z LG Pay (po prostu zdarzyło mi się mieć jedną z niewielu kart, która jest obecnie obsługiwana), która może oszukać terminale płatnicze w myśl, że machnąłeś prawdziwą kartą kredytową z paskiem magnetycznym - tak jak Samsung Pay.

Inne zakątki oprogramowania sprawiają wrażenie, że zostały one porzucone. Ikony i ogólny wygląd wydają się przestarzałe (nawet po niedawnym odświeżeniu). I jakoś jeszcze w roku 2020, w LG's app launcher nie może utrzymać aplikacji uporządkowanych alfabetycznie. Za każdym razem, gdy instalujesz nową aplikację lub grę, musisz posortować listę ponownie. Chodźcie. Przełączenie się na zewnętrzny launcher oznacza utratę nawigacji w gestach Android 10, a żaden z nich nie jest zoptymalizowany dla drugiego wyświetlacza. Kłopotliwe decyzje oprogramowania rozciągają się na Dual Screen, który jest traktowany jak własny ekran główny, co ma sens, ale także dostaje własną szufladę aplikacji zamiast po prostu odzwierciedlać główny telefon, co nie ma żadnego sensu.