Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Test aparatu w LG V 30

LG V 30 został zaprezentowany szerszej publiczności po raz pierwszy w sierpniu 2017 roku na międzynarodowych targach urządzeń elektronicznych w Berlinie. Model wzbudził spore zaciekawienie wśród amatorów nowinek technologicznych, a szczególnie jego możliwości video i fotograficzne. Postanowiliśmy sami wypróbować LG V 30. Aparat testowaliśmy najdłużej, bo na nim oparto promocję smartfona. Co się okazało?

LG V30. Aparat filmowca

Przygotowując premierę smartfona na polskim rynku, firma LG zaprosiła do współpracy młodego reżysera, Andrzeja Cichockiego. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród filmowiec, jest specjalistą od jakościowych ujęć i filmów krótkometrażowych. Wypróbował on możliwości filmowe LG V 30, a efektem jego doświadczeń jest wyjątkowy dobrze zrobiony klip dostępny na platformie YouTube, nakręcony w całości za pomocą smartfona. Żaden z nas nie jest filmowcem, ale postanowiliśmy wypróbować aparat na miarę naszych amatorskich umiejętności i oto nasze spostrzeżenia.

LG V30 - aparat szerokokątny

Aparat umieszczony na plecach smartfona składa się z dwóch obiektywów. Matryca pierwszego z nich, typowego dla wcześniejszych modeli LG, ma rozdzielczość 16 mpx(⅓,09 cala), z optyką F/1.6. Wyposażona jest w podwójny system ustawiania ostrości: laser i detekcję fazy, oraz elektroniczną lub optyczną stabilizację obrazu. Moduł pozwala na rejestrację w wąskim kącie widzenia 71 stopni.

Matryca druga to obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 13 mpx(⅓,4cala). Moduł pozbawiony jest systemu autofocus i optycznej stabilizacji obrazu, w zamian za to posiada stałą ostrość typu free focus. Zaletą obiektywu jest szeroki kąt widzenia - 120 stopni. Oba obiektywy pozwalają na rejestrowanie filmów w technologii Full HD z szybkością 60 klatek na sekundę, HD z szybkością 120 kl/s oraz K4 3 kl/s. Ciekawostką jest tryb Slow Motion, który spowalnia czas nawet ośmiokrotnie podczas odtwarzania zarejestrowanego ruchu.

LG V30 - aparat przedni

Przedni aparat LG V 30 o rozdzielczości 5 mpx, nie cechuje się wyjątkowymi właściwościami. Pozbawiony jest diody LED i tradycyjnie dla innych modeli LG, robiąc nim zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu, można skorzystać jedynie z doświetlenia za pomocą ekranu. Sprawdza się to dobrze w przypadku wykonywania zdjęć z bliskiej odległości od fotografowanego przedmiotu. Aparat przedni pozwala nakręcić film w jakości HD. Full HD oraz 4K są zarezerwowane jedynie dla matryc umieszczonych na plecach.

LG V30 vs S8 - aparaty konkurencyjnych flagowców

Postanowiliśmy porównać działanie aparatu w smartfonie LG V 30 z telefonem konkurencyjnej marki Samsung - modelem Galaxy S 8. Trudno było zdecydować, który z nich jest lepszy. Każdy ma swoje wady i zalety. Argumentem przemawiającym na korzyść S8 jest większa od V30 szybkość dostrojenia ostrości i wykonania zdjęć. Zdjęcia robione LG wiernie odwzorowują kolory, a fotografowanie obiektywem szerokokątnym może uzależnić.